قدم اول برای شروع یک کسب و کار آنلاین چی هست؟

قدم اول برای شروع یک کسب و کار آنلاین چی هست؟

شاید این سوالی باشه که برای خیلی ها پیش بیاد، حتی شایدم باعث بشه که خیلی ها عقب بکشن و اصلا شروع نکنن!!

مثل شروع کردن هر چیزی روی این کُره خاکی، راه اندازی کسب و کار اینترنتی هم قطعا اولش با ترس و عدم شفافیت همراه هست. پس ما به عنوان یه مدیر کسب و کار اصلا نباید نگران این موضوع باشیم و سعی کنیم خیلی مسلط بریم جلو. توی این مقاله قصد دارم تا تجربه خودم رو از حل این مسئله توضیح بدم، پس با من همراه باشید.

قبلا توی مقاله ” 3 دلیل اصلی برای شروع کسب و کار ” توضیح دادم که چطوری باید متوجه بشیم علت اصلی که میخواهیم کسب و کار راه بندازیم چی هست؛ پیشنهاد میکنم حتما اون مقاله رو مطالعه کنید.

اما توی این مقاله بیشتر دوست دارم بصورت عملی راجع به قدم اول صحبت کنیم.

1. رفع استرس و کنترل احساسات

تسط به احساسات خودمون، اولین قدم برای شروع هست. ترس و نگرانی خیلی مواقع باعث میشه که ما تصمیم های غلط بگیریم و حتی مسیرمون رو هم اشتباه بریم. پس باید این مورد رو توی خودمون رفع کنیم. حالا چطوری؟

فقط یک راه داره که بتونیم به احساسات خودمون در هر زمینه ای بخصوص نگرانی و ترس مسلط بشیم، اون هم منطقی کردن اون ترس هاست. یعنی بیایم و در شروع یا حتی بعد از شروع کسب و کار وقتی که با ترسی مواجه شدیم، بریم و زندگی نامه کارآفرینان موفق یا مدیران کسب و کار رو مطالعه کنیم که چطوری در هنگام وجود مشکلات بزرگ نگران کننده، تونستن خودشون رو مدیریت کنن و با نگاه متفاوت به اون موضوع، مشکل رو حل کنند.

یک مثال خیلی جذاب برای خود من:

زمانی بود که ایلان ماسک [Elon Musk]، بنیانگذار و مدیرعامل دو شرکت Tesla و SpaceX وقتی داشت رونمایی می‌کرد از وانت جدید شرکت خودش، کلی ادعا کرد و صحبت کرد راجع به ضد ضربه و نشکن بودن شیشه و بدنه خودرو. این درحالی بود که این مراسم رو چندین هزار نفر داشتن بصورت آنلاین و حضوری مشاهده می‌کردن. حالا بعد از این همه ادعا و تعریف و تمجید از ماشین تولید خودش، از یکی از حضار خواست تا با پتک به بدنه ماشین و با گوی فلزی به شیشه ماشین ضربه بزنه. اما اتفاقی که افتاد شیشه در کمال ناباوری شکست!!!

این اتفاق اون لحظه که برنامه آنلاین هم بود میتونست واقعا ایلان ماسک رو خرد کنه و باعث بشه با یه آبرو ریزی درشت خداحافظی کنه از صنعت خودرو؛ ولی جمله ای که گفت و نوع نگاهش خیلی برای همه و البته من جالب بود. و همین نگاه آروم و مسلط به ماجرا باعث شد که 2 روز بعد علت این شکست رو پیدا کنن و دوباره توی تست های بعدی ماشین واکنش درست رو نشون بده.

نتیجه:

همیشه شرایط و اتفاقات سخت توی کسب و کار پیش میاد ولی این ما هستیم که با نگاه متفاوت خودمون میتونیم اون موارد رو حل کنیم و تصمیم های درستی رو بگیریم. این تسط هم بدست نمیاد مگر با تمرین و تکرار و مهمتر از همه دیدن الگو ها و نمونه هایی که تونستن این کار رو انجام بدن.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *